MASAŻ LIMFATYCZNY

 

Manualny drenaż limfatyczny jest leczeniem wspomagającym w obrzękach najczęściej kończyn górnych i dolnych powstałych jako następstwa po mastektomii oraz po innych zabiegach operacyjnych z usunięciem węzłów chłonnych.

Działanie masażu limfatycznego oparte jest o pracę mięśni, które z każdym ruchem naciągają się i ponownie kurczą. W trakcie wykonywania tych ruchów uciskają naczynia limfatyczne. Dzięki pompie mięśniowej zachodzi proces ssania i ucisku w naczyniach limfatycznych, w ten sposób produkty przemiany materii i płyny tkankowe zostają wchłonięte i przetransportowane do organów filtrujących. W skutek tego komórki tłuszczowe nabrzmiewają
i powstaje efekt skórki pomarańczowej, zwiotczenie lub opuchlizna.  Jedną z metod leczenia obrzęków jest drenaż limfatyczny, stosowany u chorych z zaburzeniami układu limfatycznego.
W zależności od przyczyny obrzęku masażysta musi wybrać odpowiedni kierunek masażu. W przypadku zaburzeń układu krążenia stosuje się kierunek zgodny z kierunkiem odpływu krwi żylnej, przeciwny zaś gdy niewydolny jest układ limfatyczny.